Śpiewali aż miło

Ponad siedemdziesięciu uczestników, blisko pięć godzin przesłuchań, niesamowite interpretacje pieśni patriotycznych i żołnierskich - świadkami tego wszystkiego byliśmy podczas Gminnego Konkursu Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej im. Ewy Lewickiej, który 27 października odbył się w Centrum Kultury "Zamek".

- Organizując konkurs nie liczyliśmy, że na przesłuchania zgłosi się aż tylu uczestników. Miała być mała kameralna impreza, a patrząc na wypełnioną po brzegi salę wyszło trochę inaczej - mówiła z uśmiechem jedna z głównych organizatorek Elżbieta Jaśków.

Tak duża ilość uczestników ucieszyła również dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 w Kożuchowie – W naszej szkole od 77 lat staramy się wychowywać dzieci i młodzież w duchu patriotyzmu i pamięci o naszych przodkach oraz bohaterach narodowych. Jednocześnie dbamy o to, aby nasi uczniowie mogli rozwijać u nas swoje pasje i zainteresowania. W dzisiejszym konkursie chcieliśmy połączyć te dwie misje i sprawić aby rozwijając swoje zainteresowania pamiętać o tych, dzięki którym dziś możemy żyć w wolnej Polsce – powiedział Arkadiusz Sidora witając wszystkich gości i uczestników konkursu odbywającego się pod honorowymi patronatami Marszałka Województwa Lubuskiego – Elżbiety Anny Polak i Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu oraz patronatami Lubuskiego Kuratora Oświaty i Burmistrza Kożuchowa – Pawła Jagaska.

Przesłuchania podzielono na trzy kategorie wiekowe. Jako pierwsi na scenie zaprezentowali się najmłodsi uczniowie (klas I-III). Jury w składzie: Anna Kulczycka - dyrektor CK "Zamek", Sylwia Chmurzyńska - nauczyciel muzyki w SP1 Kożuchów i druga z organizatorek, ppłk Sylwin Jarosz, por. Andrzej Kałużyny miało twardy orzech do zgryzienia podczas wyboru najlepszych. Ostatecznie po długich naradach ogłoszono wyniki. Pierwsze miejsce zajęła Laura Ferrara z utworem „Rozkwitały pąki białych róż”. Drugą lokatę przyznano Zofii Sidor, która zaprezentowała pieśń „Żołnierzu panienko”), a na trzecim miejscu sklasyfikowano Melanię Dulębę („Biały Krzyż”). Wyróżniono również wykonawczynię utworu „Życia mała garść” – Julię Roguską.

Po przerwie licznie zgromadzona publiczność wysłuchała uczestników drugiej części konkursu, w której mogliśmy zobaczyć uczniów klas IV-VI (II kategoria) oraz VII-VIII i szkół ponadpodstawowych (III kategoria). Wśród najlepszych znaleźli się:

II kategoria: 1 miejsce - Hanna Gawęda, 2 miejsce - Eliza Engwer, 3 miejsce - Czerwone Maki: Wiktoria Wąsik, Nina Potoczna, Klaudia Pluskota, Michalina Hasiów, wyróżnienie - Michał Sadowy.

III kategoria: 1 miejsce - Nela Malczyk, 2 miejsce - Tercet: Emilia Łabińska, Julia Łabińska, Zuzanna Engwer, 3 miejsce - Julia Janicka,  wyróżnienie - Emilia Kępińska.

Ponadto wyróżnienie specjalne Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 13 Pułku Zmechanizowanego w Kożuchowie otrzymała Zofia Sidor. - Jestem przekonana, że konkurs ten stanie się trwałą tradycją i będzie stanowić ważny element utrwalania polskiego dziedzictwa narodowego w Kożuchowie – powiedziała na zakończenie przedstawicielka Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu – Ewa Liszkowska.                                                                                Zdjęcia z konkursu

03 listopada 2022